Každý deň sa v médiách dočítaš o tom, čo sa deje vo svete. Zväčša sú to negatívne správy, ktoré vzbudzujú strach a obavy z budúcnosti. Živočíchy na pokraji vyhynutia, ničivé požiare či extrémne zmeny počasia. Ale netreba zabúdať aj na veci, ktoré sa naopak menia k lepšiemu – a nie je ich málo. Preto sme si v dnešnom článku pre teba pripravili šesť pozitívnych udalostí, ktoré sa stali v roku 2024.
1. Odlesňovanie Amazonského pralesa na poklese
Amazonský dažďový prales je domovom miliónom živočíchov. Zohráva tiež dôležitú rolu pri zmierňovaní klimatických zmien. Za posledné roky však čelí ilegálnym činnostiam, ako je odlesňovanie. Dobrou správou je, že v roku 2024 dosiahlo deväťročné minimum. Podľa údajov INPE pokleslo až o 30 %!
Táto zmena nastala takmer 2 roky po tom, čo sa Luiz Inácio Lula da Silva stal novým brazílskym prezidentom. Ten sa zaviazal ukončiť odlesňovanie do roku 2030 a zakročiť proti ilegálnej ťažbe dreva.

2. Spojené kráľovstvo zatvorilo poslednú uhoľnú elektráreň
Dňa 30. septembra 2024 sa turbíny elektrárne Ratcliffe-on-Soar v grófstve Nottinghamshire navždy zastavili. Pre krajinu, ktorá bola srdcom industriálnej revolúcie, to bol symbolický moment. V priebehu 2 rokov bude elektráreň vyradená z prevádzky a zdemolovaná. Na jej mieste sa črtá príležitosť na výstavbu výrobne priemyselných batérií.
Veľká Británia ohlásila plán ukončiť výrobu energie z uhlia v roku 2015. V tom čase pokrývala 30 % jej spotreby. V nasledujúcich rokoch sa do popredia dostali obnoviteľné zdroje. V roku 2024 už dominovala veterná energia. Poskytovala 25 až 30 % celkovej dodávky energie.

3. Nový druh duba ako záchrana orangutanov
Stromy sú pre mnohé voľne žijúce živočíchy kľúčové, pretože poskytujú potravu a úkryt. To platí aj pre novoobjavený druh duba Lithocarpus tapanuliensis. Jeho žalude sú nevyhnutným zdrojom potravy pre orangutanov Tapanali. Tie sú v súčasnosti najohrozenejšie ľudoopy na svete. Dub im pomáha prežiť, no pretrvávajúce ničenie biotopov ohrozuje aj jeho existenciu. Vedci preto vyzývajú na ochranné opatrenia, aby sa zabránilo jeho vyhynutiu.

4. Nariadenie EÚ o ochrane prírody
V roku 2024 Európsky parlament schválil nariadenie o ochrane prírody. Zameriava sa na obnovu ekosystémov a zvýšenie biodiverzity. Týka sa pevninských a morských oblastí v rámci EÚ. Cieľom je revitalizovať 20 % týchto území do roku 2030. Do roku 2050 plánuje obnoviť všetky poškodené ekosystémy. Tento zákon tak predstavuje obrovský prínos pre životné prostredie!

5. Vedci objavili najväčší koralový útes na svete
Pri pobreží Šalamúnovho ostrova objavili najväčší koralový útes v Tichom oceáne. Doteraz bol považovaný za obrovský vrak lode. Útes s rozmermi 112 x 105 metrov je väčší ako modrá veľryba. Je viditeľný z vesmíru, ale celé roky ostal nepovšimnutý.
Vedci poukazujú na jeho výborný stav. Upozorňujú však aj na hrozby, ktorým čelia koralové útesy. Dúfajú, že tento objav podnieti lepšiu ochranu morí a ekosystémov.

6. Zelená dohoda účinne obmedzuje nárast teplôt
Jedným z plánov EÚ je dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. K tomuto cieľu sa zaviazala v roku 2019 prostredníctvom Zelenej dohody (z ang. Green Deal). Od jej schválenia sa podarilo výrazne znížiť emisie skleníkových plynov. Očakáva sa, že do roku 2030 bude nárast teploty o 1°C nižší, ako sa predpokladalo. Zároveň sa od 90. rokov emisie znížili o 51 %. Tieto výsledky poukazujú na pozitívny vývoj EÚ v boji proti klimatickým zmenám.

Ak máš pocit, že situácia sa nelepší, nezúfaj! Nové dáta ukazujú, že v boji proti klimatickým zmenám sme na dobrej ceste. Nezabúdaj, že každý deň sa vo svete udeje mnoho dobrých vecí. Prehľad o týchto správach ti môžu priniesť profily, ktoré pravidelne informujú o pozitívnych novinkách z oblasti životného prostredia. Tu sú tri, ktoré stoja za pozornosť:
- @globalpositivenews
- @sambentley
- @thegarbagequeen
Autorka: Zuzana Michálková
Editorka: Simona Hajnalová
Zdroje:
https://pursuit.unimelb.edu.au/articles/7-good-things-humanity-did-to-combat-climate-change-in-2024
https://onetreeplanted.org/blogs/stories/good-news-2024
https://environment.ec.europa.eu/topics/nature-and-biodiversity/nature-restoration-law_en