Nakupovanie oblečenia je bežnou súčasťou nášho života. No je dôležité zamyslieť sa nad tým, ako často a prečo si nové kúsky zaobstarávaš. Zodpovedné nakupovanie sa netýka len módy. Je aj základom tzv. zero-waste životného štýlu. Ten sa snaží minimalizovať množstvo odpadu. Ak ťa tento koncept zaujal, ale nevieš kde začať, nezúfaj. V dnešnom článku sa dozvieš, čo všetko zero waste obnáša a ako sa priblížiť k životu bez odpadu.

Aký je hlavný cieľ zero-waste životného štýlu?
Zero waste je založený na tzv. „5 R“: Refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Každý z týchto princípov pomáha redukovať množstvu odpadu. Poďme sa na ne pozrieť bližšie:
Refuse = Odmietni
Prvým krokom k zero waste je vyhnúť sa zbytočnému odpadu. To zahŕňa akékoľvek jednorazové predmety (tašky, slamky, príbory,..), reklamné letáky či vzorky. Ak vieš, že tieto veci nevyužiješ a onedlho skončia v koši, odmietni ich.
Tento princíp môžeš uplatniť aj pri nakupovaní. Obchodné reťazce sa neustále snažia ľudí nalákať na rôzne akcie a zľavy. Naozaj však danú vec či kúsok potrebuješ? Ak je odpoveď nie alebo neviem, svoj nákup si ešte raz premysli.
Reduce = Obmedz
Tento koncept spočíva najmä v zodpovednom nakupovaní. Pred najbližšou návštevou obchodu si skús spísať zoznam, čo treba kúpiť. Takto máš väčšiu šancu, že sa vyhneš impulzívnym nákupom.
Ak máš možnosť, navštív bezobalový obchod a nakúp potraviny bez zbytočných plastových obalov. Pri upratovaní svojej domácnosti vytrieď veci, ktoré nevyužívaš. Daruj ich alebo predaj a daj im druhú šancu.
Reuse = Znovu použi
Zero waste nespočíva v tom kúpiť si „eko“ látkové tašky či sklenené nádoby na jedlo. Práve naopak, je dôležité využiť to, čo už máš doma. Pokojne to môže byť aj plastová taška, ak ju na nákupy nosíš opakovane. Podstatné je danú vec používať čo najdlhšie.
Máš doma staré potrhané tričko, ale nevieš čo s ním? Určite ti ešte poslúži ako handra pri jarnom upratovaní. Ak je oblečenie nositeľné, skús ho upcyklovať a vyrobiť z neho nový kúsok. Sklenené fľaše či nádobky sú skvelou náhradou za vázu či kvetináč. A s trochou kreativity si pomocou akrylových farieb vytvoríš jedinečný dizajn.
Recycle = Recykluj
Súčasťou zero-waste života je aj triedenie odpadu a recyklácia. Je dôležité vedieť správne vytriediť jednotlivé zložky daného produktu. Ak nevieš ako na to, pozri sa na stránky svojho mesta či obce. Každý okres má smernice, ktoré ti triedenie uľahčia.
Samozrejme, nie vždy je možné daný materiál zrecyklovať – v tom prípade patrí do komunálneho odpadu. Aj tomuto sa však dá predísť. Pri nakupovaní uprednostni výrobky z prírodných či recyklovaných materiálov. Pri rozhodovaní medzi sklom a plastom si vyber radšej sklo.
Recyklácia je dôležitá – šetrí zdroje, energiu a napomáha zníženiu skleníkových plynov. Jej podporou prispievaš k udržateľnejšej budúcnosti.
Rot = Kompostuj
Veľkú časť odpadu tvoria práve potraviny. Ročne sa len v EÚ vyhodí približne 59 milión ton odpadu. Ak chceš byť súčasťou riešenia a nie problému, máš hneď niekoľko možností.
Tou prvou je kompostovanie. V súčasnosti je možné kompostovať aj keď bývaš na byte. Jeho nevýhodou je však vysoká cena kompostéru. Preto môžeš zvoliť aj cestu bioodpadu – nádobu nájdeš medzi ostatnými kontajnermi na odpad. Keď chceš nadbytočným zvyškom predísť, môžeš si naplánovať jedálniček. Vyhneš sa nakupovaniu potravín, ktoré by potom skončili ako odpad.
Dosiahnuť úplne bezodpadový spôsob života v dnešnej dobe je prakticky nemožné. Vieme, že každý z nás má iné možnosti. Preto je dôležité robiť aspoň malé kroky smerom k zodpovednejšej spotrebe. Pamätaj, že každá snaha sa počíta a prispieva k udržateľnejšiemu životnému štýlu.
Autorka: Zuzana Michálková
Editorka: Simona Hajnalová
Zdroje:
https://rolleat.com/how-to-start-a-zero-waste-lifestyle/
https://onetreeplanted.org/blogs/stories/how-to-reduce-waste
https://www.goldenarrow.com/blog/embrace-5-rs-zero-waste-living
https://www.roadrunnerwm.com/blog/the-5-rs-of-waste-recycling
https://landfillsolutions.eu/the-5-rs-of-sustainability-and-zero-waste-management