V posledných rokov sa pojmy ako udržateľnosť a ekológia dostali do širšieho povedomia ľudí. V obchode nájdeš množstvo výrobkov, ktoré sa tvária ako „zelené“ či prírodné. Mnohé značky však využívajú tento trend vo svoj prospech. Častokrát sa jedná o praktiku zvanú greenwashing. V dnešnom článku sa dozvieš, čo to znamená, ako ho rozpoznať a aké má negatívne dopady.
Čo je greenwashing?
Greenwashing je termín, ktorý označuje zavádzajúce praktiky firiem. Tie chcú vytvoriť ilúziu, že ich výrobky či služby sú šetrné k životnému prostrediu. Tento pojem vznikol kombináciou slov „green“ („zelený“) a „whitewashing“ (zamlčovanie nepriaznivých faktov). Jeho cieľom je presvedčiť spotrebiteľov, že spoločnosť či organizácia je ekologickejšia, než v skutočnosti je.
Ako vyzerá greenwashing?

Zavádzajúca etiketa
Jednou z najčastejších foriem greenwashingu je zavádzajúce označenie produktov. Firmy používajú pojmy ako „100 % prírodný“ alebo „udržateľný“, aby navodili klamlivé zdanie ekologickosti. Na výrobkoch sú častokrát vyobrazené zvieratá na lúke alebo príroda. Spoločnosť tiež môže spolufinancovať či vykonávať výskum týkajúci sa použitých materiálov či ingrediencií. Z neho vyberú len vybrané ekologické dáta a zamlčujú tie negatívne.
Falošné/Neoverené certifikáty
Niektoré značky používajú falošné certifikáty či označenia vyobrazené na štítkoch. Touto cestou chcú vzbudiť dojem, že uvedené informácie sú potvrdené treťou stranou. Certifikáty sú však vo väčšine prípadov neoverené a vytvorené samotnými spoločnosťami. Avšak pre spotrebiteľov, ktorí sa na ne spoliehajú, môžu byť veľmi presvedčivé.
Nerelevantné tvrdenia
Spoločnosti niekedy používajú pravdivé, no bezvýznamné tvrdenia. Napríklad na čistiacom prostriedku sa môže uvádzať, že je „bez freónov“. Tie sú však už desaťročia zakázané. V kontexte daného výrobku sú tak nepodstatné.
Zameranie na „prírodné materiály“
Napriek tomu, že prírodné materiály sa môžu zdať ako ekologickejšia a lepšia voľba pre planétu, nie je tomu vždy tak. Napríklad bavlna patrí medzi najmenej udržateľné tkaniny. Pri jej pestovaní sa používa množstvo pesticídov. Rovnako aj pri produkcii bavlneného oblečenia sa spotrebujú tisícky litrov vody. Mnohé značky však stále zdôrazňujú prírodné zloženie svojich výrobkov. Túto taktiku využívajú na odvrátenie pozornosť od použitých toxických chemikálií či neetickej produkcie odevov.
Žiadna zmienka o dodávateľskom reťazci
V obchodných reťazcoch nájdeš kúsky, ktoré sa prezentujú ako ekologické. To, že sú vyrobené v neférových pracovných podmienkach sa už neuvádza. Udržateľnosť by mala ísť vždy ruka v ruke s etickou výrobou. Veľakrát ani samotné značky nevedia, kto za výrobou stojí. To môže viesť k vykorisťovaniu v textilnom priemysle.

Aké dopady má greenwashing?
Narušenie dôvery spotrebiteľa
Greenwashing zavádzajúcimi tvrdeniami oslabuje dôveru spotrebiteľov. Keď ľudia zistia, že boli oklamaní, často to vedie k frustrácii a skepticizmu. Ak sa nedôvera rozšíri, môžu stratiť záujem o ekologické iniciatívy. Mnohí potom váhajú či podporiť udržateľné značky, pretože neveria, že majú skutočný prínos.
Environmentálne dôsledky
Ekologický marketing môže mať negatívny vplyv na životné prostredie. Prehnané tvrdenia odvádzajú pozornosť od skutočne udržateľných riešení a bránia ľuďom podporovať pravé ekologické výrobky. Greenwashing zároveň oslabuje význam pojmov ako „zelený“ či „ekologický“. Spotrebitelia majú potom problém odlíšiť zelené iniciatívy od marketingových trikov.
Bonus: Legislatívne opatrenia proti greenwashingu
V marci 2023 Európska komisia predložila návrh novej smernice o tzv. „zelených tvrdeniach“ (Green Claims). Jej cieľom je chrániť spotrebiteľov pred greenwashingom. Rovnako chce zabezpečiť dôveryhodné a overené ekologické tvrdenia. Ak sa chceš o tejto legislatíve dozvedieť viac, klikni sem.
Greenwashing je v súčasnosti bežnou marketingovou taktikou, ktorej cieľom je vytvoriť falošný dojem udržateľnosti. Kľúčom k rozpoznaniu skutočných ekologických značiek je transparentnosť a overené certifikáty. Rovnako zásadné je nakupovať zodpovedne. Danú značku si vždy prever.
Pamätaj, že udržateľnosť nie sú len ekologické materiály. Dôležitá je aj znalosť dodávateľského reťazca, etická produkcia, šetrné farby a spoločenská zodpovednosť. S výberom správnej značky ti pomôže napríklad e-shop freshlabels.sk. U každého produktu nájdeš mieru udržateľnosti, spolu s podrobným popisom.
Autorka: Zuzana Michálková
Editorka: Simona Hajnalová
Zdroje:
https://plana.earth/glossary/greenwashing
https://www.changeplasticforgood.com/articles/how-greenwashing-impacts-the-environment
https://www.arbor.eco/blog/the-greenwashers